تاریخ : ۱۳۹۵/۰۹/۲۲ - ۱۱:۲۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

احیای خانه های تاریخی آمل

شهرداری آمل پارسال خانه تاریخی « معنوی » را خریداری و آن را با معماری تاریخی و سنتی اش بازسازی و احیا کرد.

به گزارش سیمرغ ما، مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری آمل گفت : خانه های با ارزش تاریخی در این شهر با هدف حفظ و احیای بناهای قدیمی با مشارکت شهرداری و اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آمل خریداری شد .

حمیدرضا طاهرنژاد افزود : در نخستین اقدام ، سال گذشته شهرداری آمل خانه تاریخی معنوی در مرکز شهر را خریداری و آن را با معماری تاریخی و سنتی اش بازسازی و احیا کرد .
وی با بیان اینکه سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری آمل ، مراحل اداری واگذاری خانه تاریخی منوچهری در منطقه پایین بازار این شهر را در دست برنامه دارد ، افزود : خانه منوچهری اکنون محل اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آمل است و طبق توافق تا پایان اسفند سال ۱۳۹۵ باید برای مرمت و بهره برداری تحویل شهرداری شود.
به گفته طاهرنژاد ، مرمت و بهره برداری این خانه به مدت ۱۵ سال است و سازمان بهسازی و نوسازی علاوه بر هزینه مرمت به صورت ماهانه باید اجاره پرداخت کند.
بخشی از شهر قدیمی آمل در منطقه پایین بازار در هسته مرکزی شهر آمل واقع شده و شمار زیادی خانه های قدیمی و تاریخی در این منطقه واقع شده است و تاکنون بیش از ۴۰۴ هکتار بافت فرسوده در مناطق شهری به ویژه مناطق مرکزی شهر آمل شناسایی شده که ۱۳۰ هکتار آن تاریخی است.
خانه منوچهری مربوط به دوره صفوی – قاجار است و در نیاکی محله آمل قرار دارد و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶  با شماره  ۲۱۹۸۹ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.
ارسال دیدگاه

بدون واسطه با مسئولین در ارتباط باشید
کانال تلگرام سیمرغ ما
عصر ساری
جویباران|پایگاه خبری تحلیلی شهرستان جویبار
پایگاه خبری تحلیلی بابل نوین
مرجع اخبار مازندران