تاریخ : ۱۳۹۵/۰۹/۲۶ - ۱۱:۰۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

صنعت حمل و نقل نیروی محرکه توسعه/ توانمندی بخش حمل و نقل زمینه‌ساز توسعه همه‌جانبه کشور است

ناوگان حمل و نقل عمومی در هر شهری از مسائل مهم آن شهر محسوب می شود، کیفیت این ناوگان در آسایش مردم تاثیر به‌سزایی دارد و استفاده از آن علاوه بر جلوگیری از اتلاف وقت در هزینه‌های زندگی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش سیمرغ ما، ۱۴ سال پس از صدور فرمان امام خمینی(ره) در تخلیه کالاهای وارداتی در بندرهای ایران، در سال ۱۳۷۶ به پیشنهاد وزارت راه و ترابری روز ۲۶ آذر به عنوان روز حمل و نقل شناخته شد. نامگذاری این روز برای آگاه‌سازی جامعه با نقش و جایگاه بخش حمل و نقل، از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور صورت گرفت.

 

ترابری و یا حمل و نقل به جابه‌جایی یا انتقال انسان، حیوان و یا کالا از جایی به جای دیگر گفته می‌شود. کارشناسان اقتصادی، از بخش حمل و نقل به عنوان «نیروی محرکه توسعه» یاد می‌کنند و کارآمدی و توانمندی آن را، زمینه‌ساز توسعه همه‌جانبه کشورها می‌دانند، این درحالی است که رقابت در بازارهای بین‌المللی برای به‌دست آوردن سهم بیشتر در تجارت جهانی، روز به‌روز فشرده‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. در این میان، تولیدکنندگان و صادرکنندگانی موفق می‌گردند که با برخورداری از فن‌آوری روز در بخش تولید و بهره‌گیری صحیح از مدیریت علمی بازار در بخش توزیع و حمل و نقل، بتوانند قیمت تمام شده و هزینه‌های تجاری را برای عرضه محصولی استاندارد کاهش دهند.

 

صنعت حمل‌ و نقل در ایران نیز طی دوران مختلف، با فراز و فرودهایی همراه بوده و هدف اصلی آن، تلاش برای رسیدن به جایگاهی مطلوب و فردایی بهتر است و با توجه به موقعیت سوق‌‌الجیشی کشور در منطقه، ایجاد سیستم حمل و نقل کارآمد در توسعه اقتصادی-اجتماعی، جایگاه و نقش ویژه‌ای دارد.

 

اما آن روی سکه حمل و نقل می‌توان به آن بخش این صنعت اشاره کرد که ما بیشتر در سطح جامعه مشاهده می‌کنیم، به طوری که ناوگان حمل و نقل عمومی در هر شهری از مسائل مهم آن شهر محسوب می شود. کیفیت این ناوگان در آسایش مردم تاثیر به‌سزایی دارد و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی علاوه بر جلوگیری از اتلاف وقت در هزینه‌های زندگی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

به عقیده کارشناسان به ازای هر هزار تومانی که در حمل و نقل عمومی سرمایه‌گذاری می‌شود، ۴ هزار تومان سود را در پی خواهد داشت و به ازای هر یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی که در حمل و نقل عمومی سرمایه‌گذاری شود، ۳۶ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

 

اما چالش‌هایی که این صنعت را به خصوص در می‌کند همانند دیگر چالش‌های اجتماعی، در تمامی سطوح بر توسعه شهرها اثر می‌گذارند. در یک نگاه کلی، می‌توان مشکلات مربوط به این بخش را در ارتباط با زیرساخت‌های بخش حمل و نقل در کلانشهرها، فرسوده بودن ناوگان، مشکلات زیست‌محیطی و همچنین افزایش هزینه‌های اقتصادی، آلودگی هوا و مشکلات ترافیکی دانست.

 

از طرفی فرهنگ، جزو لاینفک زندگی شهری و از الزامات زندگی در شهر است. فراهم کردن بستری مناسب برای استفاده از وسایل حمل‌ و نقل عمومی نیازمند فرهنگ‌سازی است که با برنامه‌ریزی در حوزه مدیریت فرهنگی و اجتماعی میسر می‌شود.

 

در این رابطه کاظم عالی‌تبار کارشناس مدیریت و برنامه‌ریزی شهری به خبرنگار ما گفت: استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی در شهر‌ها به ویژه در کلان‌شهرها یک امر ضروری است اما متاسفانه آن‌گونه كه انتظار می‌رود از این سیستم استفاده نمی‌شود.

 

وی با انتقاد از وضعیت کیفی و کمی سیستم حمل و نقل عمومی کشور، تصریح کرد: زمانی استفاده از وسایل نقلیه عمومی افزایش پیدا می‌كند كه ناوگان حمل و نقل عمومی چه از لحاظ کیفی و چه کمی بهسازی شود ولی ما در کشور تا نقطه ایده‌آل فاصله زیادی داریم.

 

حسن ملک‌زاده یکی از شهروندان ساروی به خبرنگار ما گفت: یكی از نكات مهم و برجسته‌ای که شهروندان را ترغیب می‌کند تا از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند، میزان خدمات‌رسانی مطلوب شرکت‌های حمل و نقل است كه اگر این موضوع مورد توجه قرار گیرد، رغبت استفاده مردم از حمل و نقل عمومی هم بیشتر خواهد شد.

 

وی با انتقاد از وضعیت کیفی وسایل نقلیه عمومی در استان، خاطرنشان‌ کرد: با توجه به وضعیت شغلی که دارم به بیشتر شهرستان‌های استان سفر کردم ولی وضعیت وسایل نقلیه عمومی – تاکسی و اتوبوس- بسیار نامطلوب است و شهروندان را از استفاده ازاین بخش گریزان می‌کند.

 

به گزارش بلاغ، با اندکی تأمل در نقاط قوت و ضعف حمل و نقل عمومی ‌درمی‌یابیم استفاده هریک از ما از این سیستم فواید متعددی از جمله صرفه‌جویی در زمان، هزینه و کاهش آلودگی زیست‌محیطی برای شهرمان را در پی خواهد داشت. البته حمل و نقل عمومی ‌توانایی جایگزینی با صددرصد سفرهای درون شهری را ندارد، اما می‌تواند درصد درخور توجهی از آن را بر دوش کشد.

 

انتهای پیام/بلاغ

ارسال دیدگاه

بدون واسطه با مسئولین در ارتباط باشید
اخبار فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر کیاکلا
کانال تلگرام سیمرغ ما
خبر فوری سیمرغ
جویباران|پایگاه خبری تحلیلی شهرستان جویبار
پایگاه خبری تحلیلی بابل نوین
مرجع اخبار مازندران