تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۹ - ۸:۱۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

باغداران مازندرانی دچار سرمازدگی و عذاب عملی‌نشدن وعده‌های دولت/ سال ۹۵، سالی ناگوار برای کشاورزان و سال ۹۶…؟

با عملی نشدن وعده‌های دولت در حمایت از سورتینگ‌داران و ذخیره‌سازان مرکبات و پرداخت نشدن طلب باغداران، کشاورزان و ذخیره‌سازان برای فعالیت در سال جاری با مشکل روبرو شدند.

به گزارش سیمرغ ما، برف و سرمای آذرماه سال گذشته موجب وارد شدن خسارت زیادی به باغ مرکبات کشاورزان مازندرانی شد و دولت برای حمایت از کشاورزان اقدام به خرید و ذخیره سازی و یا انتقال به مراکز آب میوه‌گیری کرد.

 

 

امیدهای شکننده باغداران مازندرانی

 
در سال جاری کشاورزان همچنان به امید برداشت محصول مناسب و با کیفیت شروع به کار کردند تا خسارت و مشکلات سال گذشته را به فراموشی بسپارند.

 

 

سورتینگ‌داران مازندران نیز که در سال گذشته نقش بسیار مهمی در دریافت مرکبات و حمایت از کشاورزان و دولت در زمینه ذخیره سازی داشتند به امید سالی پر خیر و برکت هستند، اما شنیده شده دولت به وعده‌های خود در زمینه حمایت از آنها عمل نکرده و این اقدام خسارت زیادی به سورتینگ‌داران و ذخیره‌سازان مرکبات در استان وارد کرده است.

 

 

محمد احمدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: نزدیك به ١٠٠هزار تن ازمركبات ذخیره سازی شده در انبارهای فنی و سردخانه‌های استان مازندران در طی دو ماه گذشته به‌واسطه نبود استقبال عمومی در خرید و انبارمانی علیرغم رعایت كلیه نكات فنی ارائه شده توسط كمیته فنی مركبات سازمان جهاد كشاورزی مازندران در برداشت و نگه‌داری و نبود حمایت‌های كافی و سوق دادن وزارت جهاد كشاورزی توسط عوامل سودجو بعضا رؤسای میادین میوه و تره بار صاحب نفوذ به‌سوی واردات و تبلیغات منفی سازمان‌های مسؤل در بی‌كیفیت جلوه دادن مركبات شمال و تحقق نیافتن وعده‌های داده شده دولت در خرید ٦٠هزار تن پرتقال شب عید از ذخیره سازان مازندران فاسد شد.

 

 

کوهی از مرکبات فاسدشده

 
وی بیان کرد: هم اكنون در جاده‌های بین مزارع و رودخانه‌های مازندران می‌توان مشاهده كرد كه جلوه بدی به طبیعت داده و امراض و آلودگی‌های فراوانی را به‌دنبال خواهد داشت و از این بابت هم باغداران در سال زراعی جدید میلیون‌ها لیتر سموم برای میارزه با آفات باید استفاده كنند.

 

 

عضو هیئت مدیره تعاونی سورتینگ داران خاطرنشان کرد: این اقدامات از طرفی هم بیش از ۵۰۰ واحد سورتینگ‌دار و ذخیره سازان استان كه بالغ بر۵۰ هزار نفر اشتغال در استان ایجاد می‌كردند را در ورطه ورشكستگی و تعطیلی قرار داده است.

 

 

احمدزاده تصریح کرد: اگر دولت حمایت‌های لازم را از واحدهای سورتینگ و ذخیره ساز مركبات به‌عمل نیاورد باید شاهد بسته شدن واحدهای بسته بندی و ذخیره سازی مركبات كه یكی از حلقه‌های مهم در زنجیره تولید از مزرعه تا سفره هستند، باشیم و در طی سال جاری و سال‌های آتی با چالش جدی در جمع‌آوری و بسته بندی و صادرات مركبات استان مازندران مواجه خواهیم شد.

 

 

دولت دادرس زمان‌های بحران

 
عضو هیئت مؤسس انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان و ذخیره‌سازان مركبات مازندران در ادامه تاکید کرد: در سال اقتصاد مقاومتی حمایت از تولید و اشتغال انتظار داریم ریاست محترم جمهور و دولت و مسؤلین امر در سطح استان خصوصا استاندار و نمایندگان استان همت کنند و قوانین حمایتی از این ۵۰۰ واحد بسته بندی و ذخیره سازی استان كه سالانه بیش از دومیلیون تن محصولات باغی را جمع‌آوری و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌کنند، در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد و تدوین کنند تا از این طریق به تحقق منویات رهبری كه همان حمایت از تولید و اشتغال است، جامه عمل بپوشانند.

 

 

احمدزاده عمده مشكلات سورتینگ‌داران كه نیاز به توجه ویژه و فوری به رفع آن است را بخشودگی سود تسهیلات بانكی دریافتی كه سررسید شده یا در سال ٩٦ سررسید می‌شود و تمدید اصل تسهیلات و در نظر گرفتن دوره تنفس؛ در اختیار قرار دادن تسهیلات كم بهره در سال جدید برای فعالیت واحدها؛ كمك های بلاعوض به سورتینگ داران (سورتینگ داران و ذخیره سازان مركبات مازندران بیش از ٣٠٠ میلیارد تومان متحمل ضرر شدند).

 

 

بی‌برنامگی دولت عامل تشدید زیان باغداران مازندرانی

 
باباعلی جواهری یکی از کشاورزان و باغداران مازندرانی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما با انتقاد از محقق نشدن وعده‌های دولت در حمایت از کشاورزان گفت: دولت برای دریافت مرکبات کشاورزان در سال گذشته برنامه‌ریزی مناسبی نداشته و بسیاری از کشاورزان نتوانستند مرکبات خود را تحویل دهند و یا رغبتی به این کار نداشتند.

 

 

وی با بیان اینکه کشاورز برای ادامه کار خود نیاز به حمایت مالی و نقدینگی دارد، تصریح کرد: باغداران در فصل بهار برای آغاز دوباره کار کشاورزی در زمین‌های شالیزاری و یا آماده سازی باغ خود برای به ثمر نشستن درختان مرکبات و هلو نیاز به نقدینگی دارند که می‌بایست با فروش مرکبات سال گذشته به‌دست می‌آوردند.

 

 

چشم‌انتظار تحقق وعده دولت

 
این کشاورز نکایی تاکید کرد: دولت هنوز طلب کشاورزان از دریافت مرکبات را به طور کامل نداده و این باعث ایجاد مشکل برای کشاورزان در فصل کشاورزی جدید شده است.

 

 

به گزارش بلاغ، در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال اگر به‌دنبال تحقق آن هستیم باید حمایت‌های لازم از سوی دولت از کشاورزان و صنایع وابسته به آنها وجود داشته باشد تا هم چرخ تولید بچرخد و هم صنایع دیگر که وابسته به بخش کشاورزی هستند بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند و این زمینه ایجاد و تداوم اشتغال برای مردم است و این نتیجه قطعا همان هدفی است که مسئولان باید به‌دنبال آن باشند.

 

 

ارسال دیدگاه

بدون واسطه با مسئولین در ارتباط باشید
کانال تلگرام سیمرغ ما
کانال تلگرام سیمرغ ما
بازارچه مجازی اقتصاد مقاومتی
پایگاه خبری تحلیلی شهرستان سیمرغ
عصر ساری
جویباران|پایگاه خبری تحلیلی شهرستان جویبار
پایگاه خبری تحلیلی بابل نوین
مرجع اخبار مازندران