تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳/۳۱ - ۳:۰۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

از خط و نشان فرماندار سیمرغ برای جذب اعتبارات تا بیان اهداف تسهیلات اشتغال‌زایی

فرماندار سیمرغ از عملکرد ضعیف جذب اعتبارات اشتغال شهرستان گلایه کرد و برای مدیران دستگاه‌های مرتبط با بحث اشتغال خط و نشان کشید.

به گزارش سیمرغ ما، مجتبی حبیب‌نژاد  در سومین جلسه شورای اداری این شهرستان، اظهار کرد: همواره در جلسات تخصیص و جذب اعتبارات اشتغال تأکیدات لازم را داشته‌ام، در جذب اعتبارات بند دال تبصره ۱۶ با پیگیری‌های انجام‌شده کمیته امداد و بهزیستی بالاتر از سهم بری شهرستان جذب اعتبار داشته باشیم و شهرستان از این منظر حائر رتبه برتر در سطح استان شده است.

 

وی افزود: در سال جاری با توجه به دستور مؤکد مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور در حوزه اشتغال از صندوق توسعه ملی اعتباراتی در حوزه اشتغال به دولت واگذار شد.

 

فرماندار سیمرغ با اشاره به اینکه علی‌رغم همه تلاش‌ها و کوشش‌های انجام‌شده توسط مدیران دستگاه‌های اجرایی آنچه پیش‌بینی می‌کردیم محقق نشد، تصریح کرد: مدیران دستگاه‌های مرتبط با بحث اشتغال ساعت‌ها بحث، پیگیری و بازدید داشتند تا این وام و اعتبار جذب و اشتغال در سطح شهرستان صورت گیرد اما علی‌رغم تلاش‌های یک‌ماهه مدیران در وقت اداری و خارج از وقت اداری متأسفانه رضایت چندانی به دست نیامده است.

 

وی ادامه داد: جذب اعتبار چندانی در این حوزه نداشتیم یک‌بخشی از این موضوع به دستگاه‌های اجرایی شهرستان برمی‌گردد.

 

حبیب‌نژاد بابیان اینکه دستگاه اجرای پروژه را دریافت، چرخه اداری را انجام و درنهایت به بانک عامل معرفی کرد و کنار رفت که این کار اشتباه بود، اظهار کرد: دستگاه اجرایی باید کار خود را ادامه می‌داد تا طرح موردنظر ازنظر بانک تصویب شود و پول به‌حساب کارآفرین وارد می‌شد که متأسفانه به این خلأ توجه نشد.

 

وی با تأکید بر اینکه این موضوع به همه دستگاه‌های مرتبط با بحث اشتغال تکلیف شد، گفت: عدم جذب اعتبارات را به نام دستگاه اجرایی مرتبط می‌شناسم.

 

فرماندار سیمرغ با اشاره به اینکه همه اعتبارات شهرستان در حوزه سامانه کارا و اعتبارات فراگیر بلااستثنا باید جذب شود، تصریح کرد: بدون تعارف هیچ عذری در این زمینه را نمی‌پذیریم.

 

وی افزود: بیش از ۷ میلیارد از طرح‌های شهرستان یعنی ۲٫۵ برابر بیشتر از اعتبار ابلاغی شهرستان در کارگروه فنی استان است.

 

حبیب‌نژاد بابیان اینکه هیچ عذری را از مدیران دستگاه‌های اجرایی نمی‌پذیریم چراکه طرح‌ها را شناسایی و تأیید کردید، اظهار کرد: تمام مدیران دستگاه‌های اجرای شخصاً درباره جذب اعتبارات توسعه، اشغال روستایی و فراگیر ورود پیدا کند و گزارش روزانه و مستند را در سامانه اعلام کرده و گزارش لحظه‌ای را ارائه دهند.

 

وی ادامه داد: دستگاه‌های مرتبط این بحث آخرین وضعیت روزانه را از بانک‌ها دریافت و نماینده ثابت به بانک‌ها معرفی کنند.

 

فرماندار سیمرغ با اشاره به اینکه هیچ پرونده‌ای نباید در بانک‌ها باقی بماند، تصریح کرد: بانک‌ها در خصوص اشتغال روستایی بسیار ضعیف عمل کردند درصورتی‌که توان مدیران بانک‌های ما بسیار بالاست.

 

وی افزود: شهرستان خاصی هستیم و باید تمام اعتباراتی که برای شهرستان تعریف می‌شود جذب شود و نباید نسبت به توسعه و اشتغال شهرستان بی‌تفاوت باشیم.

 

حبیب‌نژاد بابیان اینکه مدیران بانک‌ها اگر مشکل و موانعی وجود دارد بلافاصله منعکس شود، تأکید کرد: از این وضعیت راضی نیستم و تعارف باکسی ندارم اگر این اعتبارات جذب نشود عذر شمارا خواهم خواست، همه این اعتبارات بلااستثنا باید جذب شود.

 

وی ادامه داد: در بحث اشتغال هیچ‌گونه کوتاهی را از مدیران دستگاه‌های اجرایی و مدیران بانک‌ها نمی‌پذیرم.

 

فرماندار سیمرغ با اشاره به اینکه بحث اشتغال باید در رأس کار قرار گیرد، تصریح کرد: اگر مورد و مشکلی وجود دارد بلافاصله منعکس شود تا پیگیری‌های لازم برای حل آن صورت گیرد.

 

وی افزود: ۱۴ میلیارد تومان اعتبارات فرا استانی در شهرستان است که دو طرح بزرگ با اشتغال بسیار بالا در شهرستان در حال انجام است که دستگاه‌های اجرایی پیگیر این موضوع باشند.

 

حبیب‌نژاد بابیان اینکه ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبارات فراگیر شهرستان است و بانک‌های عامل آن معرفی‌شده است که انتظار داریم جذب این اعتبارات صورت گیرد، تأکید کرد: من هنوز برای بانکی دست‌به‌قلم نشدم و انتظار ندارم فردی که به‌عنوان کارآفرین می‌تواند اشتغال ایجاد کند را به خاطر استعلامات غیر مهم و غیرضروری باعث تأخیر یک‌ماهه در مراحل اعطای تسهیلات شویم.

 

وی ادامه داد: برخی دستگاه‌های اجرایی املاک بلااستفاده‌ای دارند که انتظار دارم اگر قرار است این املاک به دستگاه دیگر واگذار شود چرخه و روند قانونی خود را طی کند و اگر املاکی قابلیت واگذاری به سرمایه‌گذار یا متقاضی بومی در راستای ایجاد اشتغال دارد این املاک در اختیار اشخاص بومی قرار گیرد.

 

این مسؤول در ادامه گفت: حوزه مصرف برق شرایط خاصی داریم و از مدیران انتظار دارم رعایت الگوی مصرف برق را در دستور کار خود قرار دهند.

 

فرماندار سیمرغ با اشاره به اینکه نگاه ما در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان به دستگاه‌های زیرساختی است و خوشبختانه قالب دستگاه‌ها از اختصاص اعتبارات راضی بودند، تصریح کرد: انتظار ما این است بعد از اعلام ما حتماً از طریق مسؤولین مربوطه استانی پیگیر تخصیص اعتبارات باشند و پروژه‌های مرتبط بحث را آغاز کنند.

 

وی در پایان گفت: مدیران در بحث تخصیص اعتبارات ورود پیدا کنند و پیگیر موارد تخصیص باشند.

 

توسعه اقتصادی مثبت از اهداف تسهیلات اشتغال‌زایی است

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران نیز گفت: توسعه اقتصادی مثبت از اهداف تسهیلات اشتغال‌زایی است که در راستای اجرای این پروژه سامانه‌ای به نام کارا تعریف‌شده است.

 

کامران اصغری اظهار کرد: باوجود همه مشکلات و محدودیت‌های اعتباری دولت، برای اولین بار در این سطح به روستاییان توجه نموده است که لازم است همه با جدیت به این موضوع داشته باشند.

 

وی افزود: توسعه اقتصادی مثبت از اهداف تسهیلات اشتغال‌زایی است که در راستای اجرای این پروژه سامانه‌ای به نام کارا تعریف‌شده است.

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به اینکه اگر طرحی در کمیته فنی شهرستان رد می‌شود باید با دلیل بوده و متقاضی طرح هم توجیه شود، تصریح کرد: طرح‌ها باید با جلب کسب آرای افراد حاضر در کمیته فنی باشد.

 

وی ادامه داد: قصد ما ایجاد اشتغال است و بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی وظیفه‌دارند پیگیر تعهد اشتغالی که متقاضی در سامانه در نظر گرفته باشند و در صورت عدم اشتغال بهره ۶ درصدی وام دریافت شده به ۱۸ درصد تبدیل می‌شود.

 

اصغری بابیان اینکه فلسفه وجودی این تسهیلات ایجاد اشتغال در روستاها است، اظهار کرد: در حال حاضر نگاه به بررسی طرح‌های بزرگ‌تر در این حوزه است.

 

وی افزود: فرماندار سیمرغ نوید خوبی داشتند و بیان کردند حدود ۷ میلیارد تومان جدا از طرح‌های ارسال‌شده شهرستان در حوزه توسعه روستایی در کارتابل استان ارسال‌ شده است.

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به اینکه اعلام‌شده شهرستان‌ها می‌توانند تا ۱٫۵ برابر اعتبار ابلاغی طرح معرفی کنند، تصریح کرد: ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار ابلاغی شهرستان است که تا امروز حدود ۳ میلیارد مصوبه کمیته فنی به بانک‌ها با حلقه اشتغال ۴۷ نفر به بانک‌ها اعلام‌ شده است.

 

وی در ادامه با تأکید بر اینکه دستگاه‌های اجرایی وکیل متقاضی تسهیلات هستند و درنتیجه باید پیگیر وضعیت دریافت تسهیلات شخص باشند، گفت: آسیب‌های این حوزه باید شناسایی و رفع شوند چراکه بسیاری از مشکلات این حوزه حل می‌شود.

 

اصغری بابیان اینکه رئیس جمهور تعهد ایجاد اشتغال یک‌میلیون و ۳۲ هزار نفر را در سال ۹۷ دادند دو مسیر مورد تأکید ریاست جمهور اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی بود، اظهار کرد: اخیراً تفاهم‌نامه‌ای بین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور منعقدشده است که ۱۵۰ میلیارد تومان از تسهیلات اشتغال روستایی در اختیار سه دستگاه بهزیستی، کمیته امداد و بنیاد شهید قرار گرفته تا بین جامعه هدف این ارگان‌ها توزیع‌شده و کمک به ایجاد اشتغال در استان‌ها هم باشد.

 

وی در پایان گفت: بهزیستی و کمیته امداد سال گذشته عملکرد خوبی در حوزه اعتبارات بند د تبصره ۱۶ داشته و بنیاد شهید و بسیج سازندگی هم در حوزه اشتغال خوب عمل کردند.

ارسال دیدگاه

بدون واسطه با مسئولین در ارتباط باشید
اخبار فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر کیاکلا
کانال تلگرام سیمرغ ما
خبر فوری سیمرغ
جویباران|پایگاه خبری تحلیلی شهرستان جویبار
پایگاه خبری تحلیلی بابل نوین
مرجع اخبار مازندران