تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۰۸ - ۱۷:۱۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بازخورد عملکرد تمام دستگاه‌ها باید کاهش جرائم باشد

رئیس دادگستری سیمرغ رئیس دادگستری سیمرغ با اشاره به اینکه بازخورد عملکرد مثبت هر یک از ادارات، ارگان‌ها و نهادها باید کاهش جرائم باشد، گفت: باید این آسیب‌ها در همه حوزه‌ها را بشناسیم و با برنامه‌ریزی مناسب کاهش جرائم را داشته باشیم.

به گزارش سیمرغ ما، اکبر عمونیا ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان، ضمن گرامی داشت هفته قوه قضاییه و گرامیداشت یاد شهید دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یارانش، اظهار کرد: عمده وظیفه قوه قضاییه و دستگاه قضایی کل کشور در اصل ۱۵۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به طول کلی بیان‌شده است.

 

وی افزود: دستگاه قضا به‌عنوان یک شاخه تنومند از این نظام که ریشه آن شما مردم هستید در کنار قوای دیگر قصد برقراری امنیت در جامعه را دارد.

 

رئیس دادگستری شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه امنیتی که امروز در سطح کشور، استان و شهرستان داریم زحمات و هزینه‌های زیادی برای آن صرف شده است، تصریح کرد: در بحث رسیدگی به دعاوی در سطح کشور ۱۶ میلیون فقره پرونده داشتیم که نسبت به سال گذشته یک‌میلیون فقره افزایش پیداکرده است.

 

وی ادامه داد: در سطح استان حدود ۹۰۰ هزار فقره پرونده بوده و در سطح شهرستان سیمرغ هم‌سال گذشته حدود ۵ هزار فقره پرونده داشتیم که در سال جاری ۶ هزار فقره پرونده ورودی داشتیم که از این مقدار ۴ هزار فقره منجر به صدور حکم و ۲ هزار فقره هم با تلاش کارکنان دستگاه قضا و اعضای شورای حل اختلاف منجر به صلح و سازش شده است.

 

عمونیا بابیان اینکه در حوزه کیفری عمده پرونده ما در درجه اول توهین، فحاشی و تهدید بوده در درجه دوم اعتیاد به مواد مخدر بوده است، اظهار کرد: سیمرغ از جمله شهرستان‌های پاک در حوزه مواد مخدر است و معتاد متجاهر و عمده‌فروش نداریم.

 

وی افزود: مواد مخدر در مدارس شهرستان نداریم و معتاد زن هم در شهرستان وجود ندارد.

 

رئیس دادگستری سیمرغ با اشاره به اینکه سال گذشته در حوزه مواد مخدر ۲۶۲ فقره پرونده قضایی تشکیل و به دادسرای عمومی انقلاب صادر شده است، تصریح کرد: سرقت و تصادف رتبه‌های سوم و چهارم پرونده‌های حوزه کیفری را تشکیل داده‌اند.

 

وی ادامه داد: عمده دعاوی حقوقی شهرستان مطالبه طلب، اعسار از پرداخت دین و طلاق است.

 

عمونیا با بیان اینکه با ریشه‌یابی انجام‌شده در خصوص این پرونده‌ها چهار عامل عمده عدم تقید به ارزش‌های اخلاقی و دینی، فقر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، فضای مجازی و آسیب‌های اجتماعی و عدم آشنایی به قوانین و مقررات است، اظهار کرد: اگر به اصل عدم تقید به ارزش‌های دینی و اخلاقی اعتقاد داشته باشیم بسیاری از آمارهایی که در دستگاه قضایی وجود دارد کم خواهد شد.

 

وی افزود: ۶۰ درصد از علل تشکیل پرونده‌های کیفری فقر اقتصادی است که باید در حوزه اقتصادی تلاش بسیاری انجام دهیم.

 

رئیس دادگستری سیمرغ با اشاره به اینکه فضای مجازی و آسیب‌های اجتماعی سومین عامل تشکیل پرونده‌های ما هستند، تصریح کرد: فضای مجازی بستر خوبی است که باید از آن استفاده کنیم اما در این بستر زمین‌های ارتکاب جرم هم فراهم است.

 

وی ادامه داد: منشأ و ریشه بسیاری از پرونده‌های اخلاقی و منکراتی از فضای مجازی است.

 

عمونیا با بیان اینکه در بیشتر قراردادهایی که افراد منعقد می‌کنند قوانین و مقررات رعایت نمی‌شود که همین عامل موجب تشکیل پرونده‌ها می‌شود، اظهار کرد: باید ریشه‌ها را بشناسیم.

 

وی افزود: سال گذشته از همین تریبون اعلام کردیم که ۱۵ میلیون فقره پرونده در سطح کشور داشتیم که در سال جاری این عدد به ۱۶ میلیون رسید که نشان می‌دهد در برنامه‌ریزی ضعف داریم.

 

رئیس دادگستری سیمرغ با اشاره به اینکه بازخورد عملکرد مثبت هر یک از ادارات، ارگان‌ها و نهادها باید کاهش جرائم باشد اما شاهد کاهش جرائم نیستیم، تأکید کرد: باید این آسیب‌ها در همه حوزه‌ها را بشناسیم و با برنامه‌ریزی مناسب کاهش جرائم را داشته باشیم.

 

وی ادامه داد: بر اساس آمار شهرستان سیمرغ جز امن‌ترین شهرستان‌ها از لحاظ کاهش نرخ جرائم و جز بهترین دادگستری‌ها سطح استان و کشور است.

 

عمونیا بابیان اینکه ۹۹٫۷۸ از آرای ما تأییدشده که نشان‌دهنده کیفیت کار ماست، تصریح کرد: در سال جدید با همین قوت و اقتدار دستگاه قضایی به برنامه خود ادامه خواهد داد و نقاط ضعف را برطرف خواهد کرد.

 

وی در پایان گفت: بابت نواقصی که در دستگاه قضا وجود دارد عذرخواهی می‌کنم اما تلاش ما در دستگاه قضایی این است که کمترین نقص و بیشترین خدمت را داشته باشیم.

ارسال دیدگاه

بدون واسطه با مسئولین در ارتباط باشید
اخبار فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر کیاکلا
کانال تلگرام سیمرغ ما
خبر فوری سیمرغ
جویباران|پایگاه خبری تحلیلی شهرستان جویبار
پایگاه خبری تحلیلی بابل نوین
مرجع اخبار مازندران