تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۰۸ - ۱۷:۲۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مبارزه با اعتیاد صرفاً برای دولت نیست/ جمعیت پویا جامعه در معرض خطر است

فرماندار سیمرغ با اشاره به اینکه انتظار داریم شما عزیزان به ما کمک کنید و مبارزه با اعتیاد را جدی بگیرید، گفت: مبارزه با اعتیاد صرفاً برای دولت نیست و نیاز است همه سازمان‌ها، نهادها و گروه‌ها کمک کنند.

به گزارش سیمرغ ما، مجتبی حبیب‌نژاد در سخنرانی پیش از خطبه‌های شهرستان سیمرغ، ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهدای هفتم تیر و شهید دکتر بهشتی، اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری بحث اعتیاد است که در سال جاری هم معظم له از اعتیاد به‌عنوان اولین آسیب اجتماعی نام بردند و وظیفه‌ای برای متولیان این بحث طرح کردند.

 

وی افزود: بخشی از ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی سطح جامعه به اعتیاد و مواد مخدر برمی‌گردد.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه پارامترهای مختلفی در بحث اعتیاد دخیل هستند که نباید آن را فراموش کنیم، تصریح کرد: زمانی فراهم می‌رسد که جامعه از حالت هنجار خارج می‌شود و سبب شیوع هنجارشکنی در سطح کشور می‌شود، این سیاستی است که همواره بلوک غرب برای به‌زانو درآوردن کشورهای درحال‌توسعه و جهان سوم به کار می‌بندد.

 

وی ادامه داد: شرایطی در کشور فراهم کردند که بتوانند جامعه فعال، تأثیرگذار و پویا در سطح کشور را به حالت رکود و یاس درآوردند.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری وظیفه‌ای را تعریف کردند که به این بحث به خاطر اهمیت ویژه آن توجه شود، اظهار کرد: نیاز است همه سازمان‌ها، نهادها و آحاد مردم به مبارزه با اعتیاد بپردازند چراکه این موضوع صرفاً دولتی و مربوط به نهاد خاصی نیست.

 

وی افزود: زمانی می‌توان بحث اعتیاد را ریشه‌کن کرد که آحاد مردم در این بحث دخیل شوند.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه امروز قبح اعتیاد در کشور شکسته شده و در رده‌های مختلف سنی بحث اعتیاد راداریم، تصریح کرد: در حال حاضر بین ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ میلیارد دلار درآمد سوداگران اعتیاد در دنیا است و کشورهای قدرتمند برای به‌زانو درآوردن کشورهای درحال‌توسعه و جهان سوم از اهرم اعتیاد استفاده می‌کنند که باید در این حوزه هوشیار باشیم.

 

وی ادامه داد: آهنگ سریع و فزاینده رشد اعتیاد و توزیع مواد مخدر را در جهان داریم به‌گونه‌ای که کشور افغانستان در همسایگی ما رشد بیش از ۳۰۰ درصدی تولیدات تریاک را داشته و ۸۴ درصد تولیدات تریاک جهان در کشور همسایه ما صورت می‌گیرد که نشان می‌دهد خطر در بیخ گوش ما قرار دارد.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه دشمنان نظام بهترین فرصت را برای عرضه مواد مخدر در سطح کشور دارند، اظهار کرد: سال گذشته ۴۱ شهید در این عرصه برای دفاع از مهین و مرزهای کشور به خاطر اینکه مواد مخدر و تریاک وارد کشور نشود به شهادت رسیدند.

 

وی افزود: جامعه جهانی با توجه به رشد فزاینده مواد مخدر در سال ۲۰۱۴ بالغ‌بر ۲۴۷ میلیون نفر از جمعیت ۱۵ تا ۴۷ سال در بیش از ۱۷۰ کشور جهان حداقل یک‌بارمصرف مواد مخدر داشتند و طی ۱۰ سال اخیر رشد ۱۹ درصدی تعداد مصرف‌کنندگان مواد مخدر در سطح جهان را داشتیم.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه شاهد رشد فزاینده تقاضا و عرضه مواد مخدر و روان‌گردان‌ها را در سطح جهان هستیم، تصریح کرد: رشد ۳۲۲ درصدی انواع مواد مخدر در سطح جهان را داشتیم که این خانه‌برانداز است و در صورت ادامه این رشد سبب نابودی مردم و کشورها می‌شود.

 

وی ادامه داد: روان‌گردان‌های جدید در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۴ به‌شدت در حال افزایش است که این مواد به‌عنوان یک ابزار سیاسی و اقتصادی کشورهای سلطه‌گر در سطح جهان محسوب می‌شود که به نحو احسن از این ابزار در حال استفاده هستند.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه پیوند ناگسستنی میان قاچاقچیان مواد مخدر و تروریست‌ها راداریم که همواره باید هوشیار باشیم، اظهار کرد: مرزهای غربی و شرقی کشور هرروز شاهد این موضوع هستیم.

 

وی افزود: پایین آمدن سن مصرف مواد مخدر در دنیا و در کشور شاهد آن هستیم که از آسیب‌های این حوزه است.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه به‌شدت در حال سوق دادن جامعه به سمت اعتیاد هستند، تصریح کرد: خانواده‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و محیط‌های صنعتی از اهداف سلطه‌گران و سوداگران مواد مخدر برای اشاعه مصرف مواد مخدر است که در حال اجرای برنامه‌هایی در این حوزه هستند.

 

وی ادامه داد: افزایش تدریجی کشت و تولید انواع مواد مخدر در افغانستان سبب شده است که بتواند تنها قطب تولیدکننده و تأمین‌کننده مواد مخدر در سطح دنیا باشد.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه باید هوشیار باشیم، اظهار کرد: تهاجم فرهنگی و اجتماعی، عوامل ساختاری در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی، عوامل سیاسی، عوامل روان‌شناختی، عوامل فرهنگی، عوامل محیطی و عوامل خانوادگی از پارامترهای مؤثر در بحث اعتیاد است.

 

وی افزود: طلاق، اختلافات زناشویی، فرزند سالاری، زن‌سالاری و همه مواردی که در خانواده‌ها شاهد آن هستیم درگیر با بحث اعتیاد هستند.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه بیش از ۹۰ درصد از مردم کشور راجع به مصرف مواد مخدر دغدغه و نگرانی دارند، تصریح کرد: پدران و مادران عزیز دقت بفرمایید چراکه بحث اعتیاد وارد مدارس هم شده و متأسفانه مقاطع ابتدایی هم درگیر این موضوع شده‌اند که زنگ خطری برای خانواده‌ها است.

 

وی ادامه داد: بیش از ۲۰ درصد معتادین کشور مدرک تحصیلی فوق‌دیپلم به بالا هستند، بیش از ۳۲ درصد شاغل در مناطق صنعتی هستند، ۲۴ درصد افراد معتاد هم در خانواده‌های افراد متأهل هستند.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه انتظار داریم شما عزیزان به ما کمک کنید و مبارزه با اعتیاد را جدی بگیرید، تأکید کرد: مبارزه با اعتیاد صرفاً برای دولت نیست و نیاز است همه سازمان‌ها، نهادها و گروه‌ها کمک کنند.

 

وی افزود: اقدامات خوبی در سطح شهرستان انجام و این موضوع مدیریت‌شده است اما این اقدامات کافی نیست چراکه این تنها بخشی از اقدامات سخت‌افزاری است و لازم است همه سازمان‌ها و نهادها در اقدامات نرم‌افزاری وارد کار شوند تا بتوانیم جامعه پویایی داشته باشیم.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه جمعیت پویا و فعال جامعه در معرض خطر است، تصریح کرد: اقدامات دولت در بحث اشتغال می‌تواند کمک‌کار باشد، اظهار کرد: مقام معظم رهبری دستور فرمودند از صندوق توسعه ملی بالغ‌بر یک هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار در اختیار توسعه روستایی قرار گیرد و برای شهرستان هم حدود ۳۰ میلیارد تومان هم در ۲۴ ماه گذشته در اختیار صاحبان صنعت، مشاغل و فعالین عرصه اقتصادی قرارگرفته است.

 

وی ادامه داد: بنا داریم بحث اشتغال را گسترش دهیم اما این بخشی از قضیه است و در سایر موارد هم باید حاضر شویم تا بهانه‌ای شود که جوان ما به سمت اعتیاد رفته و جامعه را با بحران مواجه سازد.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه باید جوانان را مدیریت و به سمت تولید و اشتغال ببریم، تأکید کرد: انتظار من از همه این است که به ما کمک کنند، تک‌تک ما مسؤول هستیم و فقط دولت، دستگاه قضا و دستگاه مقننه نیست.

 

وی افزود: اعتیاد یک اقدام بیوتروریستی برای نابودی و فلج کردن یک کشور محسوب می‌شود و تمام تلاش خود را می‌کنند تا جمعیت فعال یک کشور را متلاشی کنند.

 

فرماندار سیمرغ بابیان اینکه اگر بی‌تفاوت نسبت به این موضع اقدام کنیم با آسیب و چالش جدی مواجه خواهیم شد، تصریح کرد: یکی از دلایل پایین بودن میزان جرم و جنایت در شهرستان وجود فرهنگ سنتی در شهرستان است که باید آن را تقویت کنیم.

ارسال دیدگاه

بدون واسطه با مسئولین در ارتباط باشید
اخبار فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر کیاکلا
کانال تلگرام سیمرغ ما
خبر فوری سیمرغ
جویباران|پایگاه خبری تحلیلی شهرستان جویبار
پایگاه خبری تحلیلی بابل نوین
مرجع اخبار مازندران